Lista de Atletas Inscritos – Diamond Cup PORTUGAL 2017

Tagged: , , ,

JUNIOR WOMEN’S BIKINI-FITNESS OPEN
1. Beatriz Biscaia Portugal
2. Helder Azevedo Portugal
3. Veronika Fidlerova Slovakia
4. Isabel Aguilar Spain

WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 160 CM
1. Angelika Takács Hungary
2. Dóra Bodó Hungary
3. Andrea Papp Hungary
4. Yuliia Bystriukova Portugal
5. Renata Vieira Portugal
6. Jennifer Gómez Spain
7. Ivanna Escandar Spain
8. Mónica Diaz Spain

WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 163 CM
1. Rafaela Ribeiro Portugal
2. Anastasiia Samoilenko Russia
3. Ana Alacreu Spain
4. Sandra Joya Spain
5. Livia Melo United Kingdom

WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 166 CM
1. Vjosa Rrahmani Kosovo
2. Zaneta Szlezak Poland
3. Ana de Freitas Portugal
4. Marta Adão Portugal
5. Ana Fragoso Portugal
6. Ekaterina Rykova Russia
7. Marta Almendros Spain
8. Miriam Navarro Spain
9. Nuria Padilla Spain
10. Olena Shelest Ukraine
11. Ievgeniia Filonenko Ukraine

WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 169 CM
1. Caroline Devaux France
2. Matilde Biagini Italy
3. Kristina Narbutaityte Lithuania
4. Nikita Ramona Netherlands
5. Ewelina Szala Poland
6. Anita Szymczak Poland
7. Paula Barbosa Portugal
8. Maria Canha Portugal
9. Graciete dos Santos Portugal
10. Ana Albaladejo Spain
11. Evita Breide Spain
12. Isabel Aguilar Spain
13. Tayri Rodríguez Spain

WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 172 CM
1. Diana Stankejeva Lithuania
2. Eva-Maria Navarro Spain

WOMEN’S BIKINI-FITNESS OVER 172 CM
1. Eva Havelkova Czechia
2. Pavlína Štouračová Czechia
3. Mariana Saraiva Portugal
4. Jovana Aleksic Serbia

MASTER WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 163 CM
1. Liliana Fernandes Portugal
2. Cristina Martínez Spain

MASTER WOMEN’S BIKINI-FITNESS OVER 163 CM
1. Anita Szymczak Poland
2. Ekatertina Leonteva Russia
3. Ana Albaladejo Spain

JUNIOR WOMEN’S BODYFITNESS OPEN
1. Mariana Silva Portugal

WOMEN’S BODYFITNESS UP TO 163 CM
1. Susse Hougaard Denmark
2. Tânia Miller Portugal
3. Diana Gori Portugal
4. Silvia Lourenço Portugal
5. Vanessa Soares Portugal
6. Maria Afonso Portugal
7. Katy Marques Portugal
8. Cristina Gomez Spain
9. Julia Cabarcos Spain
10. İpek Altun Turkey

WOMEN’S BODYFITNESS UP TO 168 CM
1. Jennifer Rohde Germany
2. Tania Barrocas Portugal

WOMEN’S BODYFITNESS OVER 168 CM
1. Andrea Remenova Czechia
2. Filipa Silva Portugal
3. Laura Veiguela Spain
4. Noelia Segura Spain
5. Patricia Barbero Spain
6. Nieves Lopez Spain

MASTER WOMEN’S BODYFITNESS 35-44 YEARS
1. Marlene dos Santos Portugal
2. María Barnes Spain

MASTER WOMEN’S BODYFITNESS OVER 45 YEARS
1. Marina Reis Portugal

WOMEN’S PHYSIQUE OPEN
1. Oana Marinescu Romania

WOMEN’S WELLNESS FITNESS OPEN
1. Gentiana Beqa Kosovo
2. Elisângela Ferreira Portugal

MEN’S CLASSIC BODYBUILDING UP TO 175 CM
1. Abdelhakim Chenane Algeria
2. Mehdi Arab Iran
3. Filipe Alves Portugal
4. Bruno Santos Portugal
5. Sergio De Juan Spain
6. Patrik Kasra Sweden

MEN’S CLASSIC BODYBUILDING UP TO 180 CM
1. Antonín Pavlíček Czechia
2. Sebastian Weis Germany
3. Vincent Craine Ireland
4. Michal Osewski Poland
5. Nuno Pereira da Cruz Portugal
6. Angelo Coelho Portugal
7. Filipe Reis Portugal
8. Miguel-Angel Pozuelo Spain
9. Óscar González Spain

MEN’S CLASSIC BODYBUILDING OVER 180 CM
1. Norbert Tymczak Poland
2. Jacek Ratusznik Poland
3. Wilson Carreiro Portugal
4. Andrej Markovic Slovakia
5. Néstor Martínez Spain

MASTER MEN’S CLASSIC BODYBUILDING OVER 40, OPEN
1. Miguel-Angel Pozuelo Spain
2. Óscar González Spain
3. Wastecley Moraes Spain

MEN’S BODYBUILDING UP TO 75 KG
1. Mehdi Yarali Iran
2. Farzad Kiani Iran
3. Dawid Ziola Ireland
4. Adahor Inegbenekwo Nigeria
5. Aghedo Pedro Nigeria
6. Rufus Omoseyi Nigeria
7. Alvaro Costa Portugal
8. Jose Teixeira Portugal
9. Jose Matos Portugal
10. Marcos Pereira Portugal
11. Manuel Soto Spain
12. Marcos Herrera Spain

MEN’S BODYBUILDING UP TO 80 KG
1. Mika Sihvonen Finland
2. Pedro Esteves Portugal
3. David Smoes Portugal
4. Alexandre David Portugal
5. Rui Nascimento Portugal
6. Miguel Francisco Portugal
7. Daniel Salgado Spain
8. David Saborido Spain

MEN’S BODYBUILDING UP TO 90 KG
1. Zohir Mihoubi Algeria
2. Aleš Bursa Czechia
3. Peter Lagermand Denmark
4. Kamal Zarfeshan Iran
5. Keith Farrell Ireland
6. James Correnti Luxembourg
7. Grego Francisca Netherlands
8. Amadi Idemudia Nigeria
9. Piotr Borecki Poland
10. Hélio Rodrigues Portugal
11. Rui Baptista Portugal
12. Norbert Zajac Slovakia
13. Abel Martín Spain

MEN’S BODYBUILDING UP TO 100 KG
1. Antonin Hodan Czechia
2. Mohamed Saad Egypt
3. Kille Kujala Finland
4. Relu Giani Gauca Ireland
5. Tiago Sousa Portugal
6. Jorge Aunion Spain
7. Luis Llorente Spain
8. Roberto Remacho Spain

MEN’S BODYBUILDING OVER 100 KG
1. Ludovic Bogaert France
2. Alireza Asadollahi Iran
3. Blessing Awodibo Ireland
4. Deividas Dubinas Lithuania
5. Ole Vaaga Norway
6. Piotr Piechowiak Poland
7. César Araújo Portugal
8. Ladislav Kindernay Slovakia
9. Niro De La Rua Sweden

MASTER MEN’S BODYBUILDING 40 – 44 YEARS – OPEN
1. Paulo Pereira Portugal
2. Marcos Herrera Spain

MASTER MEN’S BODYBUILDING 45 – 49 YEARS – OPEN
1. Alejandro Rodriguez Spain

MASTER MEN’S BODYBUILDING OVER 50 YEARS – OPEN
1. Rui de Moura Portugal
2. Mintxo Lasaosa Spain

JUNIOR MEN’S PHYSIQUE UP TO 178 CM
1. Jose da Rocha Portugal

JUNIOR MEN’S PHYSIQUE OVER 178 CM
1. Michal Komosný Czechia

MEN’S PHYSIQUE UP TO 170 CM
1. Filipe Martins Portugal
2. José Ferreira Portugal
3. Gonçalo Estêvão Portugal
4. Vitor da Silva Mauricio Portugal
5. Fábio Ferreira Portugal
6. Filipe Teixeira Portugal
7. Antonio Corchuelo Spain
8. Carlos Abarca Spain
9. Javier Xicola Spain
10. Sebastian Araque Spain

MEN’S PHYSIQUE UP TO 173 CM
1. Nelson Fernandes Portugal
2. André Cambim Portugal
3. João Fialho Portugal
4. Gonçalo Pereira Portugal
5. Tiago Tomaz Portugal
6. Joao Ribeiro Portugal
7. Hammer Rangel Spain
8. Christian Castrillo Spain
9. Cristian Ledesma Spain

MEN’S PHYSIQUE UP TO 176 CM
1. Niklas Nerger Germany
2. Ahmad Jamshidikheirabadi Iran
3. João dos Santos Portugal
4. Hélder Marinho Portugal
5. Pedro da Graça Portugal
6. Flávio Martins Portugal
7. Jesus Pastor Spain
8. Joan Garcia Spain
9. Manuel Piedrafita Spain
10. Ricard Vives Spain

MEN’S PHYSIQUE UP TO 179 CM
1. Hesam Azadtalab Iran
2. Mohsen Entezarifarahabadi Iran
3. Hamid Ghaniniatabarestani Iran
4. Angel Lazaro Garcia Spain
5. Jones Ahmad Sweden
6. Ayuob Ahmad Sweden

MEN’S PHYSIQUE UP TO 182 CM
1. Christoph Friedl Austria
2. Alexander Friedl Austria
3. Michal Komosný Czechia
4. Thierry Bayala France
5. Andre Rodrigues Portugal
6. Pedro de Araújo Portugal
7. Carlos Antunes Portugal
8. Aimar Montero Spain
9. Jorge Sanchez Spain
10. José-Luis Rivas Spain
11. Miguel Salguero Spain
12. Andrian Voloshyn Ukraine

MEN’S PHYSIQUE OVER 182 CM
1. Yashar Anbari Iran
2. Seyed Mousavi Iran
3. Nuno Cerqueira Portugal
4. Carlos Antunes Portugal
5. Bruno da Cunha Portugal

MASTER MEN’S PHYSIQUE 40-44 YEARS, OPEN
1. Telmo Oliveira Luxembourg
2. Pedro Valente Portugal
3. Claudio dos Santos Portugal
4. Ricardo Barbosa Portugal
5. José-Luis Rivas Spain

MASTER MEN’S PHYSIQUE OVER 45 YEARS, OPEN
1. Rui Ferreira Portugal
2. José de Figueiredo Portugal

MUSCULAR MEN’S PHYSIQUE OPEN
1. Lars Pedersen Denmark
2. Luís Rocha Portugal
3. Fábio Rodrigues Portugal
4. Sergio Rodrigues Portugal
5. Pedro Peres Portugal
6. Filipe Oliveira Portugal
7. Abel Sousa Spain
8. Omar Pellejero Spain

DELEGATES:
1. Sid Ahmed Messaour Algeria
2. Moussab Abdelouaha Laggoun Algeria (coach)
3. Vyacheslav Vinogradov Czechia – NF President
4. Bianka Marton Hungary
5. Omid Jebelli Iran – NF President
6. Sabri Dragusha Kosovo – NF General Secretary
7. Ferdi Robeyns Luxembourg
8. Jako van den Velden Netherlands
9. Adahor Lucky Inegbenekwo Nigeria
10. Jose Tomas Ramos Muñoz Spain – NF President, IFBB Executive

IFBB INTERNATIONAL JUDGES
1. Vyacheslav Vinogradov Czechia
2. Aino-Maija Laurila Finland
3. Jako van den Velden Netherlands
4. Grzegorz Kepa Poland
5. Alfonso Gomez Plaza Spain
6. Guillermo Rengifo Spain
7. Victor Manuel Fernandez Spain

Deixe uma Resposta